Собаки-лікарі: вигадка чи реальність?

0

У Чернівцях провели тренінг з «лікувальної кінології»

Каністерапія – новий для України метод реабілітації за допомоги собак. Хоча у світі чотирилапих використовують як лікарів ще з часів Другої світової війни – коли вчені помітили, що в лікарнях, у яких дозволено жити собакам, солдати одужують швидше. Саме собака, одомашнена близько 15 тис. років тому, є найближчим супутником людини.

То чому ж собаки мають ті можливості, які недоступні дельфінам, коням чи, наприклад, котам? Про це розповіла на дводенному тренінгу з каністерапії за проектом «Каністерапія як ефективний спосіб мотивації до навчання в дітей та соціальної реабілітації для людей з особливими потребами» лекторка Олександра БЕРЕГОВЕНКО.

Учасники тренінгу отримали сертифікати

Каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – один з видів лікування та реабілітації людини за допомогою звичайних або спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців (також відома як лікувальна кінологія)

Існує багато видів терапії за допомоги тварин. Багато з них мають терапевтичний вплив на людину, адже людина – теж певною мірою тварина. Виявляється, що стосунки між людиною та собакою біологічно схожі на стосунки матері та дитини: під час спілкування власника зі своїм улюбленцем рівень окситоцину у крові  першого збільшується у кілька разів. Схожі процеси відбуваються у матері та дитини під час спілкування одне з одним. Також на рівень «гормону любові» впливає і час, який людина проводить з собакою. Як не дивно, у вовків схожих реакцій не відбувається, навіть якщо вони змалку були в оточенні людей.

Каністерапія – прогресивний метод реабілітації. Насамперед реабілітації (відновлення) та абілітації (попередження та лікування тих патологічних станів) для дітей, які народилися із певними особливостями психофізичного розвитку: із синдромом Дауна, ДЦП, розладами аутичного спектру. Ясна річ, що цей вид терапії дуже багатогранний і застосовується у роботі із найрізноманітнішими людьми: люди похилого віку, люди, які тривалий час знаходяться у медичних установах, люди з онкологією чи іншими тяжкими хворобами, військові чи сім’ї та діти, які перебували у зонах бойових дій та переживають посттравматичний синдром.

То як же собака лікує людину?

Собака не лікар, а ІНСТРУМЕНТ психолога чи каністерапевта у співпраці з клієнтом. Спеціально натренована собака «сканує» його та його стан і подає господарю певний сигнал: підходить чи відходить від пацієнта, показуючи, наскільки вільно він почувається; струшується, щоб показати, що ситуація стає стресовою; лягає, коли відчуває, що усі почуваються спокійно та що ніхто не нервується… Знаючи реакції собаки на стрес, спокій та інші почуття обстежуваного, спеціаліст може змінити тему розмови чи відволікти відвідувача, щоб розрядити обстановку або навіть за потреби завершити сеанс.

За реакцією собаки можна зрозуміти та передбачити поведінку пацієнта: у собачому носі у 50 разів більше рецепторів, ніж у людини, тому вони можуть не тільки відчувати запах людини, а й, керуючись ним, розуміти, у якому стані та перебуває. Наприклад, відчувши різке підвищення природного гормону кортизолу («гормону стресу»), собака може підійти до господаря та, ткнувши носом йому в руку, «сказати» про те, що варто завершити сеанс. Це часто допомагало уникнути нервових перенапружень та навіть зривів під час сеансів.

Для кращого розуміння важливості ролі собак у житті людини варто згадати про service dog (службових собак, навчених для допомоги людям, які мають інвалідність). Це не лише поводирі для людей з порушеннями зору, але й - слуху, з психічними захворюваннями, судомами, порушеннями мобільності та діабетом. Такі тварини також можуть бути навчені допомагати дітям та людям з розладами аутичного спектру, психологічного розвитку, людям, які страждають на приступи епілепсії, астми, панічні атаки тощо. Тож знаймо, що собака не тільки друг, а й помічник і рятівник.

Іванка Антонюк

 

Олександра Береговенко розповідає як правильно "знайомитися" з собакою

 

 

 

 

 Олександра Береговенко проводить тренінг

 

 

Поділитись